O NAS

C o i n c i d e n t i a to zbieg, skrzyżowanie dróg, na którym spotykają się w sposób nieprzypadkowy, choć czasem trudny do wyjaśnienia, fronty kreatywnych idei.

 

C o i n c i d e n t i a to utopijne dążenie do ocierania się o przestrzenie, w których przenikają się i w harmonijny sposób współistnieją przeciwieństwa.

 

C o i n c i d e n t i a to łączenie autonomicznych dróg twórczych artystów penetrujących różne przestrzenie życia teatralnego.

 

G r u p a  C o i n c i d e n t i a  to teatr, w ktorym zbiegają się przeciwieństwa. 

 

G r u p a C o i n c i d e n t i a  to niezależny teatr ożywionej formy, założony we wrześniu 2009 przez Dagmarę Sowę i Pawła Chomczyka. Grupa ma w swoim dorobku jedenaście spektakli: Murdas. Bajka, Bez Podłogi, Szopka polska, Trzecie Imię Kota, Turandot, Krabat, Koncert na rożek, bęben i violę, Krwawa Jatka, Słoń i Kwiat, Faza REM Phase, Made in Heaven.

 

Nasze dotychczasowe doświadczenia teatralne, związane z szeroko rozumianym teatrem formy (...ożywianych lalek i przedmiotów, ulalkowionych ludzi, ruchomych, efemerycznych obrazów, ról nie chcących trzymać się jednego aktora i aktorów uciekających od jednej roli...), zawsze twórczo mutowały na gruncie pozytywnych konfliktów wynikających ze spotkania z artystami drążącymi różne dyscypliny sztuki: teatr lalek, dramat, wokalistykę, plastykę, muzykę. Bodźce do działania rodziły się na niespodziewanych skrzyżowaniach dróg i prowadziły w przestrzenie zaskakujące. Chętnie korzystaliśmy z tych "impulsywnych przewodników", aby choć przez moment pozostawić poza sobą przeszłość i przyszłość a oddać się temu, w czym mieszka teatr – czasowi teraźniejszemu.

 

Kontynuujemy zatem Coincidentia - lny, zbieżny i łączący, tryb naszej działalności, wierząc, że będziemy korzystać z impulsów, iskrzeń powstających przy zetknięciu naszych pomysłów z pomysłami osób współtworzących Grupę w kolejnych realizacjach.

Zapraszamy Państwa na spektakle Grupy Coincidentia, czyli w miejsca, gdzie będą krzyżowały się w czasie teraźniejszym nasze drogi.

 

G r u p a C o i n c i d e n t i a to: Dagmara Sowa, Paweł Chomczyk

współpracowali i współpracują z nami:

 

reżyserzy i dramaturdzy: Paweł Aigner, Jarosław Jakubowski, Robert Jarosz, Łukasz Kos, Paweł Passini, Michał Walczak, Christiane Zanger, Christoph Bochdansky, Michael Vogel

 

plastycy i scenografowie: Pavel Hubićka, Wiesław Jurkowski, Michalina Kostecka, Joanna Niemirska, Małgorzata Wosik, Robert Voss

 

filmowcy i artyści multimedialni: Krzysztof Kiziewicz, Maria Porzyc, grupa Hermanos de Chamuco

 

muzycy: Krzysztof Dzierma, Robert Jurčo, Piotr Klimek, Marek Kulikowski, Patryk Lichota, Dominik Strycharski, Cezary Szyfman, Anna Świętochowska, Katarzyna Świętochowska, Charlotte Wilde, zespół Burakura

 

aktorzy i lalkarze: Florian Feisel, Katarzyna Gacal, Michał Jarmoszuk, Mariusz Laskowski, Krzysztof Prystupa, Katarzyna Tadeusz, Michael Vogel, Iga Załęczna, Stefan Wenzel, Samira Lehmann, Łucja Grzeszczyk

 

Dagmara Sowa – rocznik 1980

Absolwentka Akademii Teatralnej, Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Współtwórczyni i członek niezależnych grup teatralnych Akcja DZRT, Kompania Doomsday, Grupa Coincidentia. Brała udział jako producent i aktorka w wielu projektach teatralnych: Trzeba coś z tym zrobić, Efekt Cieplarniany Akcji DZRT, Until Doomsday, Salome, Mewa Kompanii Doomsday oraz Murdas. Bajka, Bez Podłogi, Szopka polska, Turandot, Krabat, Krwawa Jatka, Słoń i Kwiat, Faza REM Phase, Made in Heaven Grupy Coincidentia. Swój dorobek artystyczny prezentowała na licznych festiwalach w Polsce i za granicą. Spektakle współtworzone przez Sowę zostały uhoronowane m.in. nagrodami Herald Angel i Total Theater. Była dwukrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzedu Miejskiego w Białymstoku oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Dagmara Sowa była współtwórcą i koordynatorem Białegosztuku – Międzynarodowego Przeglądu Inicjatyw Teatralnych.

Założycielka i koordynator Siedliska Kultury - Solniki 44.

 

Paweł Chomczyk - rocznik 1978

Absolwent Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku oraz Uniwersytetu w Białymstoku, Wydziału Pedagogiki i Psychologii. Współtwórca niezależnych teatrów Kompania Doomsday i Grupa Coincidentia. Współpracował jako aktor z: Teatrem Dramatycznym im. A. Węgierki w Białymstoku, Białostockim Teatrem Lalek, Teatrem Baj Pomorski w Toruniu, Teatrem Rampa w Warszawie, Teatrem Polskiego Radia oraz jako nauczyciel z: Akademią Teatralną Wydziałem Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina Wydziałem Instrumentalno - Pedagogicznym w Białymstoku oraz Uniwersytetem w Buffalo (U.S.A) Wydziałem Teatru i Tańca. W swym dorobku artystycznym, oprócz spektakli teatralnych, posiada również role w słuchowiskach radiowych oraz produkcjach filmowych.